Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı Dış Politika Programı tarafından yapılan ve ‘Ortadoğu’da Türkiye Algısı 2012’ adıyla yayımlanan raporda Arap Baharı ile başlayan değişim süreci Ortadoğu’da bulunan ülke vatandaşları tarafından değerlendirilmiştir. Dördüncü kez bölgede araştırma yapan vakıf, Ağustos 2012’de toplam 16 ülkeden 2800 kişilik bir örneklemle yüz yüze ve telefonla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bölgenin genel güvenliği ve Arap Baharı  konusundaki görüşlerin ardından spesifik olarak Türkiye hakkında soruların sorulduğu araştırmada, bölgede %69 oranıyla en olumlu değerlendirilen ülke Türkiye oldu.

              

İsrail

% 46

Amerika Birleşik Devletleri

% 21

İran

% 11

 

*Bölge Güvenliği İçin Tehdit Algısı

 

Arap Baharı ve Suriye’deki gelişmelerin göz önünde bulundurularak bölgenin geleceğine ilişkin sorularda, geçen seneye göre Arap Baharı’nı olumlu bulanların oranında %13 azalma olduğu görülmektedir. Bölgenin geleceğine ilişkin tehditlerde ilk sırayı İsrail alırken, ardından ABD ve İran gelmektedir. İran’ın geliştirdiği nükleer programlara ilişkinse en yüksek destek ülke içerisinden gelmekle birlikte, bölge genelinde geçen seneye kıyasla bir değişim görülmemektedir.


Türkiye

% 69

Mısır

% 65

Birleşik Arap Emirlikleri

% 62

 

*Hakkında En Olumlu Düşünülen Ülkeler

 

Ekonominin en büyük sorun olarak görüldüğü bölgede, hakkında en olumlu düşünülen ülke ise Türkiye olmuştur. Ancak bölgesel ortalamanın 2011’de %78 iken, 2012’de %69’a gerilediği ise dikkat çeken bir başka nokta. Körfez Ülkeleri dışında kalan tüm ülkelerde, 2011 yılına kıyasla olumlu verilen cevaplarda bir gerileme görülmektedir. Olumlu görüşlerin 2011 yılına gerilemesine rağmen, bölgede en büyük siyasi güç olarak görülen ülke ise Türkiye oldu.

Ortadoğu’da en büyük siyasi güç olarak Türkiye’yi işaret gösteren katılımcılar, ekonomik ve kültürel alanda en büyük güç olarak Suudi Arabistan’ı, askeri güç olarak ise İran’ı belirtmişlerdir. Türkiye’nin büyük bir oranda lider ülke olarak işaret edilmesiyle beraber, Ortadoğu’da daha büyük bir rol oynamasını isteyenler, Suriye dışında, büyük bir çoğunluğu oluşturmaktadır. Türkiye'nin bölgesel güç olmasına en büyük destek Libya, Tunus,Filistin ve Mısır'dan gelirken; Suriye ve İran en az destek veren ülkeler olmuştur.