Nisan Ayı Enflasyon Raporu

10 Mayıs 2013

Bilgi Notu

Neslihan Can - SEAL Ekonomisti

2013 yılı Nisan ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. 2003 temel yıllı Nisan ayı verilerine göre, Tüketici Fiyatları Endeksi bir önceki  aya kıyasla %0,42, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,06 ve on iki aylık ortalamalara göre ise %7,66 artmıştır.

Tablo-1

Nisan Ayı TÜFE ve Alt Kalemler (Yüzde Değişim)

Ana harcama grupları baz alındığında aylık en yüksek artış %12,75 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşmiştir. Bir önceki aya göre değişimde ikinci en yüksek artış %0,79 ile lokanta ve oteller, üçüncü en yüksek artış ise %0,71 ile eğlence ve kültür grubunda gerçekleşmiştir. Yıllık değişimler dikkate alındığında ise %16,25 oranıyla en yüksek artış alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşirken ikinci en yüksek artış %8,97 oranıyla lokanta ve oteller alt grubunda, üçüncü en yüksek artış ise %6,85 ile haberleşme alt grubunda gerçekleşmiştir.

2013 yılı Nisan ayı verilerine göre TÜFE’de Mart ayına kıyasla %0,42 oranında artış yaşanırken, bir önceki yılın Nisan ayına göre %6,13 oranında düşüş yaşanmıştır. Yıllık enflasyon içindeki bu düşüşte ağırlıklı olarak işlenmemiş gıda fiyatları ve enerji fiyatlarında değişimler belirleyici olmuştur.

Tablo-2

Aylık değişim bazında Nisan ayı verilerine göre enerji fiyatlarında %0,98 oranında düşüş yaşanmıştır. Enerji grubu içerisinde bu azalmada ağırlıklı olarak etkin olan uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşün yurt içi akaryakıt fiyatlarına olumlu olarak yansımasıdır. Bunun yanı sıra tüp gaz fiyatlarındaki düşüş eğilimi de devam etmiştir. Nisan ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarında %1,30 oranında  düşüş yaşanmıştır. Mart ayında %8,10 oranına yükselen grup yıllık enflasyonu Nisan ayına gelindiğinde 1,27 puan kaybederek %6,83 oranına düşmüştür. Meyve-sebze fiyatlarındaki düşüşün işlenmemiş gıda fiyatları üzerindeki olumlu etkisi Nisan ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarına olumlu olarak yansımıştır. İşlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 6,79 oranından yüzde 4,65 oranına düşmüştür. Nisan ayında işlenmiş gıda grubu yıllık enflasyonu Mart ayına kıyasla 0,45 puan kaybederek %8,71’den %8,26’ya düşmüştür. Mart ayinda %4,26 olan temel mal grubu yıllık enflasyonu 0,65 puan kaybederek Nisan ayında %3,61 oranına düşmüştür. Hizmetler grubu aylık fiyat değişimi %0,54 oranında gerçekleşirken, yıllık enflasyon %7,26 oranıyla Mart ayına benzer bir sonuç sergilemiştir. Hizmet fiyatları alt gruplar bazında incelendiğinde Mart ayına kıyasla yıllık enflasyondaki değişim kira ve haberleşme hizmetlerinde artış yönündeyken, ulaştırma hizmetleri ile lokanta ve otel hizmetlerinde ise düşüş eğilimindedir.