Bireysel Silahlanmadaki Artış

                                                                                     

                                                                                  

 

 

Bakırköy Psikiyatri Tedavi ve Araştırma Merkezi (BAPAM) tarafından Ocak ayı içerisinde açıklanan bireysel silahlanma raporu, Türkiye’nin bu konuda geldiği noktayı gözler önüne sermektedir. BAPAM Psikiyatr Uzman Doktoru  Ayhan Akcan’a göre gazetelerin ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kaynakları kullanılarak elde edilen veriler incelendiğinde karşımıza toplumsal barışı tehdit eden bir sonuç çıkmakta : Günde 10 kişi bireysel silahlarla öldürülmekte.

 

2012 yılında gazeteler ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kaynakları kullanılarak incelenen 1141 vakanın 1100’unun ölümle sonuçlandığı tespit edilmiş bulunmaktadır. Büyük bir çoğunluğunun olay anındaki tartışma veya kavga neticesinde ortaya çıktığı tespit edilen vakalarda ölenlerin 152’si ise çocuk yaşta kişiler. Özellikle aile içi tartışmalarda silaha ulaşmanın verdiği kolaylıkla ölüm vakalarının artabileceğine dikkat çeken Akcan; son beş yılda bireysel silahlanma vakalarının yüzde 50 arttığını, geçen yılla kıyaslandığında ise bu oranın yüzde 30 olduğunu açıklamıştır.

 

Günde neredeyse 10 kişinin bireysel silahlanmayla gelen suçlar nedeniyle hayatını kaybettiği Türkiye’de 2012 yılı itibariyle 17 milyon olarak tespit edilen bireysel silahların bu artış hızıyla devam etmesi halinde 20- 25 milyona çıkabileceği uyarısında bulunan Akcan’ın öngörülerini destekleyen bir diğer araştıma ise Umut Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay tarafından açıklanan sonuca göre, bireysel silahlanma konusunda Türkiye 178 ülke içerisinde 14. sırada bulunmaktadır. Şiddet olaylarında 2012 yılında 2011'e göre yüzde 8.5'lik bir artış görülürken; ölüm olaylarında ise bir önceki yıla göre yüzde 64'lük artış olduğu açıklanmıştır. Büyük bir çoğunluğu yakın çevre içerisinde gerçekleştiği tespit edilen silahla yaralamalarda, intiharların da önemli yer tuttuğu ve evde en çok bıçak,tüfek ve tabancanın kullanıldığı da tespit edilen noktalar arasındadır.

 

                                                                   

*Bianet, Bir Yılda 2000 Kişi Bireysel Silahlanma Mağduru, 15.08.2012

 

 

Hükümete de iletilen rapor doğrultusunda, 10-12 milyonu bulan kaçak silah sayısı ile beraber, her geçen gün hızla artan silahlanmanın önüne geçilebilmesi için;  21 olan ruhsat yaşının 25’e çekilmesi ve silahla işlenen suçlara verilen cezaların ağırlaştırılması önerilmektedir. Resmi kayıtları bulunmayan olayların olduğunun da unutulmaması gerektiğinin altı çizilen raporda,suçun önlenmesi için medyaya da görevler düştüğü hatırlatılmaktadır.