Aralık Ayı TÜFE Verileri Açıklandı: Son Yılların En Düşük Enflasyonu

Bilgi Notu

4 Ocak 2013

Neslihan Can - SEAL Ekonomisti

2012 yılı Aralık ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. . TCMB’nin Ekim ayında yayınlamış olduğu yılın dördüncü çeyreği enflasyon raporuna göre orta vadeli programda enflasyonun, %70 olasılıkla, yılın sonunda %6,9 ile %7,9 (orta noktası %7,4) arasında olduğu öngörülmüştü. 2003 temel yıllı Aralık ayı verilerine göre, Tüketici fiyatları endeksi Kasım ayına kıyasla %0,38, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,16 ve on iki aylık ortalamalara göre ise %8,89 oranında artış gösterdi. Bu durumda yıllık enflasyon Orta Vadeli Program’da tahmin edilen oranın oldukça altında kaldı.

TABLO-1: TÜFE-Bir Önceki Yılın Aynı Ayına Göre Değişim (%)

2005-2012  yılları arasında ki enflasyon oranlarına bakıldığında, 2012 yılı en düşük yıl sonu enflasyon oranına ulaşmıstır.  2011 yılının yıl sonu enflasyon oranıyla kıyaslandığında ise 4,29 puan gerilemiştir.

TABLO-2

Ana harcama grupları dikkate alındığında Kasım ayındaki yıllık yüzde değişimi 4,32 olan Gıda ve Alkolsüz içecekler grubunun aralık ayı yıllık enflasyon oranı % 3,90’a gerilemiştir. Bu gerilemedeki belirleyici etken işlenmemiş gıda enflasyonundaki düşüş olmuştur. İşlenmemiş gıda fiyatları Aralık ayında artış göstermiş olsa da grup yıllık yüzde değişimi dikkate alındığında % - 2,78 enflasyon oranıyla önceki dönemlere kıyasla daha düşüktür ve bu durum Gıda ve Alkolsüz içecekler yıllık enflasyonuna olumlu olarak yansımıştır. Yıllık enflasyon oranları baz alındığında en yüksek artış % 11,37 ile Konut grubunda, İkinci en yüksek artış ise % 9,31 ile Lokanta ve Oteller grubunda gerçekleşti. Bunun yanı sıra Çeşitli mal ve hizmetler grubunda % 8,66 ve Giyim ve Ayakkabı grubunda ise %8,17’lik bir artış gerçekleşti.

Bir önceki aya kıyasla en büyük oranda değişim % 1,55 ile Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti. Bunun yanı sıra ana harcama grupları içinde aylık değişim baz alındığında ikinci en büyük artış %1,23 ile Haberleşme, üçüncü en büyük artış ise % 0,39 ile Lokanta ve Oteller grubunda gerçekleşti. Giyim ve ayakkabı grubunda % 1,50, Ulaştırma grubunda % 0,27 ve Eğlence ve Kültür grubunda ise % 0,17 oranında düşüş gerçekleşti.

Bu dönemde ekonomik büyüme geçtiğimiz dönemlerdeki kadar büyük olmasa da enflasyon son yıllar içinde en düşük değerini almıştır. Gıda fiyatlarınında etkisiyle enflasyon, TCMB’nin Orta Vadeli Program içinde öngörülen oranının altında gerçekleşmiştir. TCMB’nin önümüzdeki üç yıl için beklentisi enflasyonun % 5 civarında gerçekleşmesidir. Bu dönemde sigara fiyatlarındaki artış ve memurlara gelen zam ile birlikte ocak ayı enflasyonu üzerinde artırıcı etkisi olabileceği tahmin edilmektedir.

Kaynakça

http://www.tcmb.gov.tr/

http://www.tuik.gov.tr